תמונה של אשה מבוגרת עם הבת שלה
Skip Navigation Linksראשי > טיפים ומאמרים > טרנד: מעדיפים להזדקן בבית

טרנד: מעדיפים להזדקן בבית

96% מבני ה-65 פלוס בארץ מעדיפים להזדקן בביתם. טכנולוגיות שונות ומודלים של "הזדקנות בבית" מציעים סל שירותים רחב, ומאפשרים לבני הגיל השלישי לשמור על עצמאות ועל חיי קהילה - גם בבית
מאת:חני יודל 13/08/2017


כשאנחנו מתחתנים ומקימים משפחה, אנחנו שואלים את עצמנו איפה אנחנו רוצים לעשות את זה, ומחפשים את המקום הכי טוב לגדל בו ילדים. כשאנחנו מזדקנים השאלה הזו עולה שוב על הפרק, אבל הפעם הפוקוס הוא עלינו: איפה אנחנו רוצים להזדקן? הבית שלנו תמיד יהיה המקום הנעים, הבטוח והמוגן עבורנו, אבל זה לא סוד שבגיל השלישי הצרכים, הרצונות והיכולות שלנו משתנים. אז איפה עדיף להזדקן, בבית המוכר שלנו או בבית דיור מוגן?

 

בתי דיור מוגן נולדו כדי לאפשר לבני הגיל השלישי להמשיך להתנהל באופן עצמאי כמו שהיו רגילים, עם בונוס של סביבת מגורים בטוחה ומוגנת וקהילה תומכת, חוגים, פעילויות, ואופציה להכיר חברים חדשים גם אחרי שיצאו מהמסגרות החברתיות המוכרות. החיסרון: פרידה מהבית ומהסביבה המוכרת והידועה, וגם מבחינה כלכלית – עלות השהות בבתי דיור מוגן יכולה להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים בחודש, מה שהופך את הפתרון החברתי הזה ללא ממש נגיש לכולם.

 

ובכלל, מתברר שהרוב המכריע של המבוגרים מעדיף להמשיך לגור בביתו עם זקנתו: על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 96% מבני ה-65 פלוס בישראל מעדיפים להמשיך להתגורר בביתם, בסביבתם המוכרת והטבעית, עם התה והלימון והספרים הישנים. רובנו מעדיפים להמשיך להיות חלק מהקהילה שאותה אנחנו מכירים כבר שנים, לפגוש את השכנים המוכרים במכולת ולשבת בבית קפה השכונתי האהוב.

 

אבל מה עושים כשעם הגיל בכל זאת צצים אתגרים שלא היו שם קודם, ולא תמיד מאפשרים לנו להרגיש בבית כפי שהרגשנו בעבר? אם בגיל 40 אמבטיית ג'קוזי נראתה כמו הדבר המפנק והנכון להתקין בבית, בגיל 70 הברכיים כבר לא מה שהיו פעם, וכל עניין המקלחת הופך מאתגר למדי. שירותים שונים שנועדו להקל על חיי בני הגיל השלישי, כמו לחצן מצוקה, יכולים לעזור למי מהם המעוניינים להמשיך לגור בביתם, אבל מספקים פתרון חלקי ולא באמת עונים על כל הצרכים המגוונים של בני הגיל השלישי. גם מטפל בגילאים המבוגרים יותר לא בהכרח מספק מענה לצורך של בן הגיל השלישי בחיי חברה, ובאופן כללי לא כל בני הגיל השלישי זקוקים לטיפול מסביב לשעון, או מעוניינים להכניס אדם זר שיחיה בביתם.

 


 טכנולוגיות ופיתוחים חדשים מאפשרים המשך מגורים בבית גם בזיקנה. צילום: אורי אוחיון

 

התחום הזה מוכר ומתפתח גם בעולם, תחת השם " "AGING IN PLACE(הזדקנות בבית), שמטרתה לפתור בדיוק את הדילמה הזו, של בני הגיל השלישי שרוצים להמשיך לחיות בביתם עם זיקנתם אבל בצורה אחראית, עם מענה לכל הצרכים המשתנים שלהם – מסיוע בירוקרטי ועד עזרה חברתית - תוך שמירה על איכות החיים, ובלי ליפול לנטל על הילדים. תחת קטגוריית "הזדקנות בַּמָקוֹם" קיימים מודלים שונים, חלקם מסובסדים על ידי עיריות ורשויות מוניציפליות, בפרט בארצות סוציאליות דוגמת נורבגיה ושבדיה.

 

בשנים האחרונות קמו בעולם גם פתרונות דיור אלטרנטיביים ויצירתיים של מגורים לגיל השלישי, בהם מוקמות שכונות קטנות עם בניינים צמודים אחד לשני, כשכל הדיירים הם בני הגיל השלישי. את בעל הבית מחליפה קהילה תומכת, והשכנים עוזרים אחד לשני, נפגשים לפעילויות משותפות ושומרים על חיי חברה תוססים.

 


לקבל עדכונים שוטפים, תזכורות על תרופות, חידונים ותוכן ייעודי דרך הטלוויזיה בבית. צילום: אורי אוחיון

 

בארץ, מי שלקחה את התחום של "הזדקנות בַּמָקוֹם" צעד אחד קדימה היא ביתי מקבוצת מכבי, שהשיקה בחודש מאי האחרון את שירותיה – מיזם שמטרתו העיקרית היא לאפשר לבני הגיל השלישי להמשיך לחיות את חייהם בסביבה הנעימה והמוכרת של ביתם, תוך כדי התאמתו למקום שבו ירגישו בטוחים ומוגנים למרות הצרכים המשתנים, ויוכלו ליהנות מפעילות קהילתית מעשירה ומסל שירותים רחב בתחומים שונים.

 

המיזם מורכב מחבילה הכוללת ארבעה שירותים, ומוצעת לבני הגיל השלישי המעוניינים להמשיך לגור בביתם תמורת תשלום חודשי:

1. איש קשר קרוב שידאג לכם. כולנו יודעים כמה קשה יכולה להיות הפעולה הפשוטה של ניסיון התנתקות מחברת התקשורת. שירות של מנהל אישי ידאג לבירוקרטיה ויעשה את העבודה השחורה במקומכם - משיחות עם גופים ממשלתיים ועד שיחות עם ספקי שירות או חיפוש כרטיסים להצגה. הוא גם ידרוש בשלומכם, ככה סתם, ובעת הצורך יזמין איש מקצוע לביתכם, מתוך רשימת אנשי מקצוע שעברה את בקרת החברה, ויזמין לכם תור לרופא.

2. הכל דרך הטלוויזיה. מערכת תקשורת תהפוך את הטלוויזיה שלכם ליחידה חכמה, באמצעותה ניתן לקבל הודעות ועדכונים מבני משפחה ומהחברה, להזמין שירותים שונים, לראות תמונות, לערוך שיחות וידאו ועוד. צריכים תזכורת על נטילת תרופה? רוצים חידונים לשיפור הזיכרון? דרך הטלוויזיה החכמה אפשר לקבל תוכן ייעודי לפי תחומי העניין שלכם.

3. מידע על אירועים חברתיים ותרבותיים. קהילת "ביתי שלי", לקבלת עדכונים על אירועים חברתיים ותרבותיים, סדנאות ופעילויות המתרחשות בסביבתכם, בהתאם לטעמכם האישי.

4. צריכים לקדוח מדף חדש בקיר? רוצים ללכת להצגה אבל אין לכם עם מי? שירות אישי בהזמנה יאפשר לכם להזמין מהחברה לבחירתכם הנדימן לתיקונים ולתחזוקה שוטפת של הבית, מלווה חברתי שילווה אתכם לאן שתרצו, או שירות ניקיון בבית.

 

בנוסף, מציעה החברה מעטפת שירותים בתחומים מגוונים לפי הצורך, כגון התאמת משקפיים, בדיקות שמיעה, מספרה וקוסמטיקאית עד הבית, ייעוץ תזונתי או כלכלי, שירותי כביסה או הדברה, אירוח בהתאמה אישית ועוד, והכל מאנשי מקצוע מקצועיים שנבחרו בקפידה על ידי החברה.

 

שלל מיזמי "הזדקנות במקום" נולדו כדי לספק מענה לאתגרים ולחששות המרכזיים שמלווים את בני הגיל השלישי הגרים בבית, בהם שעמום ותחושת חוסר חשיבות - עם היציאה ממעגל העבודה ועזיבת הילדים את הבית, דאגה לבריאות ולעיתים פגיעה בעצמאות, וגם עם תחושת הבדידות.

 

"תוחלת החיים העולה מחייבת מחשבה על פתרונות נוספים המתאימים לטעמים ולצרכים השונים של האוכלוסייה", מוסרת הדס זאבי, מנכ"לית ביתי מקבוצת מכבי. "הפיתוחים והטכנולוגיות המתקדמות מאפשרים למבוגרים המעוניינים בכך - והם הרוב - להישאר בביתם ולהמשיך לנהל חיים פעילים, נוחים ועצמאיים".

 

פורסם לראשונה באתר http://www.motke.co.il/ 

צרו איתנו קשר

חובה למלא שם מלא