תמונה של אשה מבוגרת עם הבת שלה
Skip Navigation Linksראשי > טיפים ומאמרים > ? האם הבית של ההורים ערוך לגיל השלישי

? האם הבית של ההורים ערוך לגיל השלישי

אשר בוחרים להמשיך להתגורר בבית בגיל מבוגר רצוי לערוך מספר התאמות בסביבת המגורים. שינויים כמו התקנת מעקות ושיפור התאורה יקטינו את הסיכון לתאונות ונפילות. זקוקים לעזרה בהתאמת הבית? חבילת השירותים של "ביתי" תסייע לכם להמשיך לחיות בביתכם ברווחה ובבטחה ותאפשר לכם ליהנות משירותיו של מנהל אישי צמוד שישמח לעזור בכל צורך ובקשה

 

אנשים רבים בוחרים להמשיך לחיות בביתם גם בגיל מבוגר וליהנות מהיתרונות של עצמאות והישארות בסביבה המוכרת, בקרבת קהילה, חברים ובני משפחה. עם זאת, חשוב לוודא שהבית יכול לענות על הצרכים שעשויים להתעורר בגיל השלישי ולערוך מספר שינויים בבית על מנת להפוך אותו למרחב בטוח.

התאמת הבית לגיל השלישי נועדה ליצור סביבת פעילות יומיומית בטוחה יותר. נפילות בבית בגיל מבוגר הן תופעה נפוצה שעלולה לגרום לפציעה ולפגיעה באיכות החיים. יותר מרבע מהאנשים בגיל 65 ומעלה נופלים בבית בכל שנה.

על מנת להקטין את הסיכון לנפילות ולתאונות בבית, חשוב להתייחס לכל גורמי הסיכון המצויים באזור המגורים ולערוך בבית את ההתאמות הנחוצות.

גרמי מדרגות בתוך הבית או הבניין הם אחד מגורמי הסיכון העיקריים לנפילה בגיל השלישי. בנוסף, העלייה והירידה במדרגות עשויות להיות קשות עבור אנשים מבוגרים הסובלים מדלקת פרקים. ניתן להקטין את הסיכון לנפילה במספר דרכים:

 • התקינו בשני צדי המדרגות מעקות יציבים ונוחים לאחיזה, שנמתחים לכל אורך גרם המדרגות.
 • התקינו מתג לכיבוי והדלקת האור בתחתית ובמעלה גרם המדרגות, וודאו שכל אזור המדרגות מואר היטב.
 • הדביקו על כל מדרגה פסים נגד החלקה.
 • הסירו מאזור המדרגות עציצים וחפצים אחרים שעלולים להוות מכשול.
 • ודאו שהמדרגות במצב טוב, ללא בליטות או מסמרים רופפים, ושהן מאוזנות כהלכה.

 

עם הגיל הראייה מידרדרת ולכן חשוב לוודא שיש תאורה טובה בכל חלקי הבית:

 • התקינו מתג אור בצמוד לדלת הכניסה לבית ובחדר השינה, לצד המיטה.
 • התקינו תאורה טובה באזורים המועדים לנפילות כגון מסדרונות, גרמי מדרגות וחדרי רחצה.
 • השאירו בכל קומה פנס זמין למקרה של הפסקת חשמל.
 • התקינו במטבח תאורה חזקה שתאפשר לקרוא את תוויות המוצרים. ניתן להתקין גם תאורה פנימית בתוך ארונות המטבח.

 

התקנת לחצן מצוקה בבית משרה תחושה של ביטחון ויכולה לסייע באופן משמעותי במקרי חירום כגון נפילות או מצבי מצוקה הנובעים מבעיות בריאות. לחצן מצוקה הוא מתג או כפתור שלחיצה עליו מאפשרת להזעיק עזרה ממגן דוד אדום, המשטרה או ממוקד סיוע פרטי, ללא צורך בחיוג. לחצן מצוקה מבטיח הגשת עזרה מידית במקרה חירום 24 שעות ביממה.

חדרי הרחצה והשירותים מועדים לתאונות החלקה ונפילה. בנוסף, מתקנים כמו אמבטיה עם דופן גבוה ואסלה נמוכה עלולים לגרום למאמץ ולכאב עבור אנשים עם דלקות פרקים. כך תהפכו את חדר הרחצה למרחב בטוח יותר:

 • במקום אמבטיה, מומלץ להתקין בחדר הרחצה מקלחון עם פתח כניסה רחב. רצוי לבחור במקלחון עם דלתות זכוכית מחוסמת כדי למנוע סכנת התנפצות.
 • התקינו מעקות לאחיזה לצד האסלה ובתוך המקלחון.
 • הניחו שטיחונים נגד החלקה בתוך המקלחון.
 • ניתן להתקין במקלחון מושב קבוע או מתקפל המאפשר להתקלח בישיבה.
 • התקינו בחדר הרחצה מרצפות מחוספסות שמפחיתות את הסיכון להחלקה.

 

על מנת לצמצם את הסיכון לתאונות כגון נפילה, הרעלה, חתכים וכוויות, במטבח חשוב להקפיד על הדברים הבאים:

 • הוסיפו סימונים על כפתורי התנור והכיריים שיסייעו להבדיל בין מצב דלוק לכבוי, למשל באמצעות מדבקות.
 • הציבו במטבח שרפרף יציב עם מעקה, שיאפשר גישה לארונות מטבח גבוהים ויחסוך את הצורך לטפס על כיסא או סולם.
 • ניתן להתקין בארונות המטבח מדפים נשלפים שימנעו התכופפות מיותרת ויעניקו גישה קלה יותר לכלי המטבח.
 • התקינו גלאי עשן במטבח ובכל קומה נוספת של הבית.

 

חברת "ביתי" מציעה חבילות שירותים מיוחדות לגיל השלישי, שנועדו להקל על ההתנהלות בבית ולסייע לכם לשמר את איכות החיים לאחר הפרישה. חברי "ביתי" נהנים ממעטפת רחבה של שירותים, אשר מותאמים באופן אישי לכל חבר על פי צרכיו וסגנון חייו.

חבילות השירותים כוללות מנהל אישי שיכיר אתכם לאורך זמן ויכול לסייע בתהליך התאמת הבית לגיל השלישי, והנדימן שיכול לסייע במצבי חירום ובתחזוקה שוטפת של הבית.

המנהל האישי מכיר אתכם לאורך זמן ויסייע בכל צורך ובקשה, החל מטיפול בנושאים רפואיים כמו זימון תורים ובקשת טופס התחייבות, טיפול בהתנהלות מול הביטוח הלאומי, מיצוי זכויות צרכניות מול חברות פרטיות והתנהלות מול מוסדות נוספים וגורמי ממשל.

כמו כן, המנהל האישי יסייע לכם לאתר ולהזמין אנשי מקצוע אמינים שיבצעו את השינויים הנדרשים בבית ויחסוך לכם זמן רב בתהליך ההתאמה של הבית לצרכיכם.

חברי ביתי נהנים משירותיו של הנדימן אשר יסייע להם בתחזוקת הבית, בהתאם למסלול שיבחרו. הנורה נשרפה? הברז מטפטף? ההנדימן יכול להגיע לביתכם פעם בחודש ולעזור בכל התיקונים הדרושים, החל מתיקון תריס ועד התקנת מעקה. שירות זה יחסוך לכם ולהוריכם את הצורך להסתכן בטיפוס על סולמות גבוהים ולדאוג לתחזוקה השוטפת של הבית. בנוסף, ההנדימן יכול לסייע במקרי חירום דוגמת פיצוץ בצינור או נפילת חשמל.

לרשות מנויי ביתי עומדים "שירותי ביתי בהזמנה" שירותים נוספים בתשלום שניתן להזמין בכל עת, הכוללים התקנת לחצן מצוקה, שירותי כביסה, ניקיון והדברה, מאמן כושר, טיפולים קוסמטיים ועוד.

צרו איתנו קשר

חובה למלא שם מלא